Nyungne
NYUNGNE, AZ EGYÜTTÉRZÉS BUDDHÁJÁNAK BÖJTÖS GYAKORLATA
2021. július 13-14. Tar, Tara Templom
3. Dharmacsakra nap, Tankerék ünnepe
A hatodik tibeti holdhónap 4. napja, tibetiül: Csökhor dücsen.
Megvilágosodása után Buddha hét hétig nem tanított. Végül azonban Indra és Brahma ösztönzésére megforgatta a Tan Kerekét első ízben Szarnathban, ahol a Négy Nemes Igazságot tanította.
A tibeti kultúrában ezeket a dharmacsakra napokat 10 milliós napoknak is hívják.
A 10 milliószoros napokon minden tett 10 milliószoros erővel hat. Ez mind a pozitív, előremutató fejlődést segítő gondolatokra, érzelmekre, a szeretettel teljes szándékokra, az előre vivő akaratra, mind az ennek ellenkezőjét képviselő negatív, visszahúzó, fejlődésünk útját nem segítő gondolatokra, érzelmekre, megnyilvánulásokra, szándékokra és akaratra egyaránt igaz. Minden megnyilvánulásunk, tettünk következményei tízmilliószorosan hatnak vissza ránk.
Érdemes ezen a napon minél többet gyakorolni, ha azonban nincs lehetőségünk arra, hogy a dharmacsakra napot intenzív gyakorlással töltsük, pl. Nyungnéval, akkor is különösen ügyeljünk arra, hogy mindenféle testi, szóbeli és gondolati ártó cselekedetet kerüljünk, és minél több segítő, együttérző, szeretetteli tevékenységgel töltsük el a napot.
A NYUNGNÉRA BÁRKI JÖHET, NEM KÖTELEZŐ VÉDETTSÉGI IGAZOLÁS!
…………………………………………………………………………..
Praktikus információk:
Szállás, étkezés, tanítás egy nyungnéra: 11.000 Ft (Támogatói és alapkő kedvezmény érvényes) – Fizetés a helyszínen.
Jelentkezni ezen a címen kell: kagyu.center@gmail.c
Kérjük a jelentkezésbe írjátok bele, hogy rendelkeztek-e védettségi igazolással vagy nem, mert a szobabeosztást ez alapján készítjük el.
Egy nyungne elvonulás két napból áll. A nyungne a Tara Templomban lesz, egyik nap 5-től, másik nap 6-tól kezdődik. Fogadalomtétel (Szodzsong) mindkét napon, hajnalban.
Érkezés: első nap előtti este, azaz 12-én, 17.00-18.00 óra között, távozás a második nap utáni reggel a Tara meditáció után, azaz 15-én.
Regisztráció a Tara Templom aljában.
Az első nap, melyen Láma Csöpel tanításokat ad, előkészíti a másodikat, melyen nem iszunk, nem eszünk és nem beszélünk.
A szertartásokon bárki részt vehet hitbéli elkötelezettségre való tekintet nélkül, egyetlen feltétel, hogy ne tápláljon ellenséges érzelmeket a gyakorlat iránt. A nyungne gyakorlatnak fontos része az érdemek halmozása. Érdemeket halmozunk azáltal, ha erényes szellemet alakítunk ki magunkban, és tiszta szándékkal jó cselekedeteket hajtunk végre.
Olyan emberek mellé üljetek, aki jól ismeri a nyungne gyakorlatot, mert néha bele lehet keveredni, főleg, hogy tibetiül is vannak szövegek.
Hozzatok magatokkal hálózsákot, lepedőt, párnát, tisztálkodó szereket, törölközőt.
Kérünk benneteket, hogy a Nyungne ideje alatt semmilyen általatok hozott személyes tárgyat ne hagyjatok elől (szappan, tusfürdő, kanál, bögre stb.) amit ne használhatna más is. Ugyanis a fogadalmak között van, hogy nem vesszük el más tulajdonát. Csak abban az esetben hagyjátok a személyes dolgaitokat a közös helyiségekben, ha mások is használhatják megkérdezés nélkül.
Várjuk szeretettel az ételfelajánlásokat (csokit, cukorkát, gyümölcsöt, süteményt), amelyeket közösen elfogyasztunk (ne tartalmazzanak: tojás, retek, hús, hagyma, fokhagyma, alkohol)
…………………………………………………………………………..
A nyungne böjttel összekapcsolt meditáció gyakorlat a tibeti buddhizmusban. Egy teljes nyungne elvégzése kétnapos meditáció elvonulásban történik. A gyakorlat hatékonyan tisztít a szellemi és testi negativitások minden fajtájától, és nagy gyógyító erővel rendelkezik, ezért gyógyíthatatlannak minősített betegségek leküzdésére is eredményesen alkalmazzák ezer év óta.
A nyungne egy nagyon hatékony gyakorlási mód, különösen azok számára, akik családos és munkás életet élnek. Ezt az életmódot nagyon jól lehet kombinálni azzal, hogy időnként elvonulunk hosszabb-rövidebb időre, intenzív gyakorlással töltünk néhány napot vagy hetet, s aztán visszatérünk a hétköznapi életünkhöz. Ezt a buddhista országokban így csinálják. Az emberek dolgoznak, családjuk van, emellett azonban rendszeresen elmennek egy kolostorba vagy meditáció központba, és ott töltenek néhány napot vagy hetet, majd folytatják az életüket. Így a gyakorlás az életük szerves részévé válik.
A nyungne gyakorlat Gelongma Palmotól származik, aki egy nagy női gyakorló volt. Ezer évvel ezelőtt, a buddhista időkben élt Észak-Indiában és Nepálban, ahol ma is megvannak a szent helyei. Gelongma Palmo hercegnő volt, aki súlyos leprában szenvedett, az egész testét beborították a sebek. Abban az időben a lepra gyógyíthatatlan betegségnek számított, a betegeket egyszerűen elkülönítették. Gelongma Palmonak szerencséje volt, mert találkozott egy tanítóval, aki azt tanácsolta neki, végezze a nyungne gyakorlatát. Szorgalmas gyakorlása meghozta az eredményt. Meggyógyult a leprából, és elérte a tökéletes megvilágosodást.
A Nyungne ideje alatt Csenrézi, a határtalan együttérzés bódhiszattvája meditációját végezzük, s 24 órára szóló, hajnaltól hajnalig tartó fogadalmakat teszünk, melyek a következők: nem ölünk, nem lopunk, nem élünk szexuális életet, nem hazudunk, nem iszunk alkoholt, nem ülünk kiemelt helyre, csak az előírt időben étkezünk, kerüljük a szórakozást, nem használunk parfümöt és nem viselünk ékszereket.
Buddhista szent iratok szerint nyolc, hibátlanul, azaz a fogadalmakat megtartva és helyes szándékkal elvégzett nyungne bizonyosan emberi létformában történő újjászületést eredményez. A helyes szándék azt jelenti, hogy a meditációt nem csak önmagunk, de kivétel nélkül minden lény javára végezzük.
…………………………………………………………………………..
Egy dharma esemény szervezése, a dharma megosztása másokkal, bármilyen formában történik is, bódhiszattva tevékenység, és óriási érdemmel jár. Ez az érdem pedig megsokszorozódik minden egyes résztvevő által, mint ahogy egy csoportos meditáció során is összeadódik az összes mantra és áldása mindenkire megsokszorozva hat vissza.
Legyetek hát minél többen részesei Ti is a Közösségünk programjai szervezésének, osszátok meg bejegyzéseinket, eseményeinket, a tanításokat, a programjaink hirdetéseit, hagy jussanak el minél több érdeklődőhöz! Ez remek alkalom az érdemek halmozására, a tisztulásra, a jó karma teremtésére, azáltal, hogy másokat hozzásegítünk a dharmához, ami a bódhiszattvák nagylelkű adásának – a nagylelkűség paramitának – a legmagasabb módja.
Szeretettel várunk mindenkit vallási és világnézeti hovatartozástól függetlenül!
…………………………………………………………………………..
**SZODZSONG fogadalmak**
Napi fogadalom minden lény javára, tisztító és gyógyító gyakorlat, nemcsak a szerzetesi közösség részére:
• Tartózkodás az élet kioltásától.
• Tartózkodás annak elvételétől, amit nem adtak oda.
• Tartózkodás a nemi élettől.
• Tartózkodás a hazugságtól.
• Tartózkodás a részegítő italoktól, amelyek mámort okoznak.
• Tartózkodás a meg nem engedett időben evéstől.
• Tartózkodás tánctól, énektől, zenétől, színjátékok nézésétől.
• Tartózkodás koszorúk, illatszerek, kenetek használatától, ékszerek viselésétől.