Nyungne III.
Láma Csöpel
A könyvrendelés 2025. március 31-ig SZÜNETEL! Köszönjük megértésüket!
Nyungne böjtös meditációt bármikor végezhetünk. Közösségünkben telihold idején, és az év négy nagy buddhista ünnepe alkalmával végezzük.
Egy-egy nyungne meditáció kétszer egy napos periódusból áll úgy, hogy az előtte és utána lévő napon elvégezzük az előkészítő és a befejező feladatokat. A nagy ünnepek idején nyolc kétnapos meditációt végzünk el folytatólagosan.
A hosszú meditációs időszak megpróbáltatásokkal járhat, de tiszta felismerésekkel is önmagunkról, a saját elménkről. A nyungne meditáció nagyon intenzív kerettel szolgál az elménkkel végzett munkához. Egyrészt azzal, hogy minden második nap böjtölünk és nem beszélünk, másrészt pedig azzal, hogy nagyon éles odafigyeléssel tartjuk az egy-egy napra letett fogadalmainkat. E keretek között egész nap meditációt gyakorolunk, a szünetekben pedig figyelmességet. A figyelmesség lényegileg arra irányul, hogy lássuk, itt és most mi van az elménkben, mit termel, milyen állapotban van. A figyelmesség azt jelenti, hogy soha nem feledkezünk el erről: őrizni az elmét attól, hogy a zavaros tudatállapotok és érzelmek magukkal ragadják.
Ne legyünk kishitűek, tisztítsuk a testünket, beszédünket és tudatunkat a karmától. A nyungne ennek egy erőteljes gyakorlata, és ezzel egyben érdemeket, vagyis pozitív karmákat halmozunk.
Ha a tudat nyugodt és tiszta, akkor észrevesszük az olyan kvalitásokat is, melyeket felkavarodott érzelmekkel és csapongó tudattal képtelenek vagyunk látni. Megtapasztalhatjuk tudatunk igaz természetét.