A Csenrézi Meditáció magyarázata
Láma Csöpel
A könyvrendelés 2025. március 31-ig SZÜNETEL! Köszönjük megértésüket!
A gyémántút buddhizmus két alappillére az együttérzés és a bölcsesség. Az együttérzés szimbóluma, megtestesítő istensége Csenrézi, a bölcsességé pedig Tara. A belső ösvényen járó gyakorló együttérzését és bölcsességét kívánja fejleszteni azért, hogy minden lény javát szolgálhassa. Ennek igen hatékony módja a Csenrézi meditáció, mely a gyémántút buddhizmus egyik leggyakrabban használt istenség meditációja.
Az istenség meditációk során felidézett istenségek nem külső, tőlünk független, nálunk magasabb rendű lények, nem a nyugati kultúrából ismert istenek, hanem saját elménk igaz természetének tiszta megnyilvánulásai, akik a mi közönséges, zavaros elménk szintjén is képesek megnyilatkozni. A nagy lehetőség pedig éppen ebben rejlik. Elménk megfoghatatlan, nem lehet lehatárolni, ezért nagyon nehéz megközelíteni és dolgozni vele. Az elménk megnyilatkozásai azonban már megfoghatók, így azáltal, hogy megismerjük a meditáció istenségeket, azonosulunk velük – ami a gyakorlás fő módszere –, tudatosítjuk azt, hogy soha nem is voltunk elkülönítve tőlük, tehát megszüntetjük a „nem eggyé váltság” téveszméjét. Jelen pillanatban ugyanis abban a hitben élünk, hogy nem vagyunk egyek velük. Amikor eggyé válunk az istenséggel, akkor közvetlenül fel tudunk oldódni az igaz természetünk természetes állapotában.
Erről szólnak az istenség meditációk, így a Csenrézi meditáció is, melyek rendkívül hatékony módszert biztosít ahhoz, hogy az elménkkel gyümölcsözőn tudjunk dolgozni.